Light painting photography, czyli malowanie światłem

Na czym polega malowanie światłem ?

Malowanie światłem to technika w fotografii artystycznej, która polega na poruszaniu ręcznym źródłem światła podczas robienia zdjęcia z długim czasem ekspozycji, tak aby oświetlić przedmiot lub przestrzeń. Malowanie światłem wymaga długiego czasu otwarcia migawki, zwykle trwającego co najmniej sekundę.

Kiedy powstało malowanie światłem w fotografii ?

Warto wiedzieć, jako ciekawostka, że ta technika, choć wydaje się nowoczesna, to tak naprawdę powstała już w latach 80. XIX wieku, natomiast w fotografii profesjonalnej stosowana jest od lat 30. XX wieku.

Jaki sprzęt potrzebny jest do malowania światłem?

Światło. Przede wszystkim potrzebujemy światła. W tym celu można wykorzystywać różne źródła światła, jak np. zwykła latarka z kolorowym światłem! Tak też było w naszym przypadku 🙂 Są też oczywiście profesjonalne i specjalistyczne urządzenia, ale równie dobrze spróbować można wykorzystać źródła światła takie jak : zapałki, świeczki, fajerwerki, światła LED…

Statyw – jest zwykle konieczny ze względu na długi czas ekspozycji. Opcjonalnie, aparat może być ustawiony np. na stole. W celu zminimalizowania drgań aparatu zwykle używa się samowyzwalacza lub kabla zwalniającego migawkę.

Jak zacząć fotografować techniką light painting ?

Jeśli masz pomysł i odpowiednie warunki, czyli ciemność, w której światło będzie dobrze widoczne, rozłóż sprzęt i zacznij od odpowiednich ustawień aparatu: ISO, czas otwarcia migawki i przysłona. Ponieważ ekspozycja jest dość długa, nie chcemy aby czułość ISO była wysoka. W przeciwnym razie na zdjęciach pojawi się efekt tzw. ziarna.

Zalety techniki malowania światłem w fotografii

Malowanie światłem może naśladować cechy tradycyjnego malarstwa. To ciekawy i kreatywny sposób fotografowania. Można również wykorzystać go podczas sesji robionych w nocy. My z pewnością zastosujemy ponownie tą technikę w naszych sesjach w nadchodzącym roku 🙂 🙂